Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i Muzeum Niepodległości w Myślenicach
zapraszają na wykład Łukasza Gieruszczaka
pt. „Wiek romantycznej gorączki. Powstańcy, emigranci, poeci w zachodniej części dawnego cyrkułu myślenickiego”,
który odbędzie w piątek 11 sierpnia w myślenickiej instytucji przy ul. Traugutta 11.
Ta historia zaczęła się w zachodniej części cyrkułu myślenickiego, na pograniczu Galicji, Śląska Austriackiego i Śląska Pruskiego. Młody baron Karol Józef Larisch, dziedzic dóbr osieckich, przystaje do swego szwagra Jana Nepomucena Sułkowskiego, by walczyć u boku Napoleona. Piętnaście lat później dusza rewolucjonisty obudzi się w nim raz jeszcze. Ruszy na pomoc uczestnikom powstania listopadowego…
Łukasz Gieruszczak – dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach – opowie o próbach odzyskania niepodległości podejmowanych przez właścicieli majątków ziemskich z zachodniej części cyrkułu myślenickiego w pierwszy dekadach XIX wieku. Będzie także o rodzinie Larischów i ich kontaktach ze środowiskiem Wielkiej Emigracji.
Spotkanie organizowane jest w ramach realizacji projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
11 sierpnia 2023 (piątek), godz. 17.00
Muzeum Niepodległości w Myślenicach
ul. Traugutta 11
Wstęp wolny!
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”