Wystawy czasowe

90 URODZINY MUZEUM W MYŚLENICACH

  18 października 2019 r. (piątek) godz. 16.30

  Zapraszamy!  Świętujcie z nami!

  90 URODZINY 
  MUZEUM W MYŚLENICACH
  1929-2019

  W programie wystawa
  "HISTORIA MUZEALNICTWA W MYŚLENICACH"

  Myślenice, ul. Trugutta 11

  WYSTAWA POKONKURSOWAMoja historia Myślenic

    

    

   Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

   "Moja historia Myślenic"
    rozstrzygnięty.

   Zapraszamy na wystawę pokonkursową
   od 1  do 30 października br. w godzinach otwarcia muzeum.

   STULECIE POLSKIEJ POLICJI WYSTAWA CZASOWA

     

     

     

    Dokładnie 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Policji Państwowej. W ustawie zapisano, że Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa oraz organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych. Za zadanie ma ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

    MAŁY POWSTANIECWystawa czasowa – ZAKOŃCZONA

     Godzina „W” czyli 1 sierpnia 1944 r. godz. 17.oo.

     To określenie kojarzy się jednoznacznie z jednym z najbardziej heroicznych momentów z historii naszego narodu. Moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Zryw Armii Krajowej, mający doprowadzić do opanowania Warszawy własnymi siłami, (…) przejęcie Warszawy przez AK miało być jednoznacznym przekazem dla rozpalonej wojną Europy, że Polacy są gotowi do podjęcia walki o niepodległą ojczyznę. Dali temu dowód rozpoczynając tą trwającą 63 dni walkę, toczoną w warunkach druzgocącej przewagi niemieckiej, prowadzoną dzięki bezgranicznemu patriotyzmowi, bohaterstwu i poświęceniu warszawiaków. Wśród walczących powstańców Warszawy byli bardzo młodzi żołnierze, nawet dzieci które walczyły jako łącznicy i pocztowcy. Często to oni właśnie przekradali się wzdłuż murów pod obstrzałem. Chłopcy, których jedyną bronią były butelki z benzyną. Bohaterskich czynów dokonywały kilkunastoletnie dziewczęta - łączniczki, przydzielone do dowództwa poszczególnych oddziałów powstańczych. Miano "łączniczka" zyskało sobie zasłużoną sławę wśród żołnierzy. Pamięci właśnie tych małych żołnierzy powstania poświęcona jest nasza wystawa. ZAPRASZAMY

     ŚW. HUBERT – PATRON MYŚLIWYCHWystawa kolekcjonerska ze zbiorów Bogdana KowalczeZAKOŃCZONA

      Św. Eustachy Rzymski czy św. Hubert ?
      Zapytani o patrona myśliwych wszyscy jednoznacznie wskazujemy na świętego Huberta. Skąd więc św. Eustachy? (...)
      Obu patronów pokazuje się często z jeleniem z krzyżem w porożu. Tworzone na ich cześć figurki, płaskorzeźby i odznaczenia to prawdziwe dzieła sztuki, które prezentowane są na naszej wystawie będącej prywatną własnością kolekcjonera i znawcy kultury łowieckiej Pana Bogdana Kowalcze.

      Wystawa czynna do 25 sierpnia br.

      ZAPRASZAMY