Przejdź do treści

IMPREZA PLENEROWA Za Niemca. Dzień z życia miasta podczas II wojny światowej

  RODZINNA KRONIKA – wystawa i rekonstrukcja
  5 września 1939 roku Niemcy wkraczają do Myślenice. Dawne galicyjskie miasteczko zostaje włączone do Generalnego Gubernatorstwa, a dla mieszkańców rozpoczyna się niemal sześcioletni okres mroku i cierpienia. Wszędzie dookoła trwają wielkie bitwy, politycy i generałowie kreślą na mapach nowe fronty i granice, a w środku tego bezmiaru przemocy i cierpienia stoi zwykła rodzina, która stara się przeżyć i zachować swoje człowieczeństwo.
  Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w wyjątkowym projekcie, który będziemy dla Państwa realizować przez dwa najbliższe miesiące. Już 6.10.2023 r. o godzi. 17.00 w naszym Muzeum odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Rodzinna kronika. Codzienność małego miasta podczas II wojny światowej”. Wystawa opowiada o wojnie i okupacji widzianych oczyma przedstawicieli zwyczajnej Rodziny. Czym trapili się Ojcowie, jakie zajęcia miały Matki, jak ówczesne Dzieci odnajdywały okruchy radości w tych ciężkich czasach i kogo opłakiwały Babcie? Ich historie zostały wzbogacone o oryginalne relacje mieszkańców Myślenic z czasów wojny oraz o zdjęcia, grafiki, scenografię i eksponaty ilustrujące życie codzienne w okupowanym mieście.
  Dzień później (7.10.2023) zapraszamy Państwa na myślenicki Rynek na wydarzenie plenerowe „Za Niemca Dzień z życia miasta podczas II wojny światowej”. Cofniemy się wtedy o 80 lat (do 1943 r.) i z udziałem różnych grup rekonstrukcji historycznej oraz przy pomocy warsztatów i gry fabularnej pokażemy, jak wyglądała codzienność myśleniczan podczas okupacji niemieckiej. W programie między innymi pokaz historycznej mody (z lat 30. i 40.), wystawa zabytkowych rowerów, ekspozycja szpitala polowego, przejażdżki zabytkowym samochodem i koncert kapeli podwórkowej. Na odwiedzających czekać będzie również stanowisko Miejskiej Biblioteki Publicznej i Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Krzyszkowicach.
  Projekt „Rodzinna kronika” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

  Skip to content