OGÓLNOPOLSKI KONKURS POEZJI im. RAJMUNDA BERGELAw ramach projektu “Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny”

Muzeum Niepodległości w Myślenicach

oraz Myślenicka Grupa Literacka TILIA

zapraszają do udziału w

Ogólnopolskim konkursie poezji
    im. Rajmunda Bergela

Żeś była cała łanami pachnąca
    Złocona słońcem, a strojna kwiatami
    Borów zieloną gęstwiną szumiąca
    I zapatrzona modremi strugami
    W sznury żurawie, błądzące po niebie,
    Tom serca ciszą, słał modły do Ciebie
    O Polsko!(…)

Rajmund Bergel
    fragment utworu „Modlitwa”

I. Cele i założenia programowe konkursu:

1.   Przybliżenie postaci Rajmunda Bergela, legionisty, nauczyciela, krytyka literackiego i poety, związanego z Myślenicami od ukończenia przez niego studiów filozoficznych na UJ;

2.   Uwrażliwienie na wartości jakie niesie wolność i niepodległość oraz krzewienie miłości do ojczyzny tej dużej, jak i małej – lokalnej;

3.  Doskonalenie umiejętności wypowiedzi, kształcenie umiejętności wyrażania myśli w postaci utworu lirycznego;

4.  Popularyzacja twórczości literackiej, a w szczególności poezji patriotycznej;

5.  Rozwijanie wyobraźni twórczej, zdolności i zainteresowań literackich;

6.  Spotkanie i integracja środowisk twórczych;

7. Promocja uzdolnionych twórców poprzez druk nagrodzonych utworów w lokalnej prasie.

II. Tematem konkursu jest utwór poetycki inspirowany twórczością Rajmunda Bergela,
      a odnoszący się do nowoczesnego patriotyzmu lub wkładu inicjatyw lokalnych w ruch niepodległościowy.
      III. Adresaci konkursu:

1. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim brać udział wszyscy zainteresowani bez ograniczeń wiekowych i terytorialnych.

2. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe:

– młodzież do 18 roku życia

– dorośli.

IV. Zasady uczestnictwa:

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest nadesłanie na adres organizatora wierszy dotąd niepublikowanych (zarówno w publikacjach drukowanych, jak i w Internecie) i nie nagradzanych w innych konkursach.

1. Jeden autor może nadesłać maksymalnie 2 utwory.

2. Utwory powinny być napisane na komputerze czcionką o wielkości 12pkt i podpisane godłem oraz podanym rokiem urodzenia uczestnika (godło / rok urodzenia).

3. Tak przygotowany zestaw utworów należy przesłać w 4 egzemplarzach w zamkniętej kopercie.

4. Do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę opatrzoną takim samym godłem / rok urodzenia, zawierającą kartkę z danymi personalnymi autora (imię, nazwisko, wiek, adres, numer telefonu, adres poczty e-mail) zgodnie z załącznikiem nr 1 oraz wypełnionym załącznikiem nr 2.

V. Termin składania prac:

1. Prace należy składać w terminie do dnia 1 października 2020 r.
          w siedzibie
          Muzeum Niepodległości w Myślenicach
          ul. Traugutta 11, 32-400 Myślenice

z dopiskiem na kopercie
          „Konkurs im. Rajmunda Bergela”

2. Prace można przesłać również za pośrednictwem poczty lub przesyłką kurierską.
          W takim wypadku o terminie nadesłania prac
          decyduje data przyjęcia ich w sekretariacie muzeum.

3. Ponadto prosimy o przesłanie wersji elektronicznej również podpisanej godłem na adres: muzeum.myslenice@gmail.com.

4. Prace zostaną ocenione przez profesjonalne Jury powołane przez Organizatora.

VI. Organizator nie zwraca prac złożonych na konkurs i zastrzega sobie prawo do wykorzystania utworów konkursowych we własnych celach, m.in. w celu publikacji.

VII. Zgłoszenie utworu/utworów do Konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem, że jest to utwór własny, niepublikowany i nienagradzany w innych konkursach, a także z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych autora pracy w celach promocyjnych niniejszego konkursu – zgodnie z załączoną klauzulą.

VIII. Koszty przygotowania i dostarczenia prac oraz dojazdu na finał konkursu pokrywają uczestnicy.

IX. Laureaci Konkursu otrzymują nagrody rzeczowe oraz finansowe ufundowane przez Organizatora i ewentualnych sponsorów.
    X. Przewidywana jest nagroda główna w wysokości 1000 zł.

XI. O wynikach Konkursu i terminie wręczenia nagród Organizator poinformuje laureatów telefonicznie lub pisemnie.

XII. Protokół z posiedzenia Jury zostanie ogłoszony na stronie internetowej MNM:  www.muzeum.myslenice.pl

XIII. Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać pod numerem telefonu: 697 045 182
    lub pod adresem e-mail: muzeum.myslenice@gmail.com

Pliki do pobrania:

1. Regulamin_konkursu_poezji_2020