Bartłomiej Dyrcz (ur. 2 sierpnia 1977 w Zakopanem) – polski pisarz i malarz, specjalizujący się w malarstwie abstrakcyjnym oraz utworach literackich opartych na lokalnej historii. Realizuje także scenografię filmową i teatralną. Za liczne publikacje i działalność historyczną odznaczony Medalem ,,Pro Patria”. W 2021 roku otrzymał stypendium Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach którego wraz z Jarosławem Banaszkiem napisał scenariusz filmu fabularnego „Piekło” opartego na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Stypendysta Ministra Kultury i i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury – publikacja Dziejopis. Kliszczacki Trójkąt (2022). Finalista konkursu wraz z Janem Polewką „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”, za scenariusz Objętość Duszy. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie o Konkurs o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Finalista konkursu Lexmark European Art Prize 2004. Finalista konkursu Obraz Roku 2005 magazyn Art & Business. W latach 2011–2016 związany z Teatrem Groteska. Jest również historykiem i autorem książek o tematyce związanej z historią dworów ziemiańskich i kościołów oraz biografii, m.in. Elektryczny Baca. Andrzej Dziubek. autoryzowana biografia.
DEKALOG. ZNAK HISTORII – wystawa
Witamy się z nową wystawą czasową. Tym razem stawiamy na malarstwo w wykonaniu Bartłomieja Dyrcza. Zapraszamy na wernisaż wystawy, która odbędzie się 8 września, o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Wystawa czasowa potrwa do 29 września. Dziękujemy Kliszczackie Centrum Kultury za pomoc w zorganizowaniu wystawy.
Opis wystawy:
10 obrazów, które składają się na opowieść o postaciach i wydarzeniach z przeszłości regionu. Na wystawie obok tematyki historycznej, ukazującej zarówno chwalebną, jak i tragiczną przeszłość, znalazły się dzieła prezentujące m. in. uniwersalne dla Polski bolesne tematy – II wojna światowa, Katyń, Holokaust. Czerpiąc z przeszłości obrazy wzbogacają kulturę, tworząc świadectwa jej historii. Wystawa to również opowieść o rodzimym pejzażu i ludowości, a w końcu o poszukiwaniu nowoczesnego wyrazu artystycznego z nadal obecnymi symbolami i alegoriami. Narracja ekspozycji podzielona została na 10 obrazów przypisanych do zawartości biblijnego Dekalogu, które korespondują ze sobą treściami i przekazem historycznym.