WYSTAWY STAŁEZapraszamy Państwa na opowieść o dwóch Polskach.

Tej dużej i tej małej. Pragniemy łączyć tematy regionalne z zagadnieniami ogólnopolskimi, wskazywać wkład Myślenic w kulturalne dziedzictwo naszego kraju i pokazywać udział naszego miasta w odzyskaniu i utrzymaniu niepodległości Polski.

Nasze ekspozycje stałe opowiadają historię Myślenic od czasów najdawniejszych. Mówimy o pierwszym myślenickim zamku, lokowaniu naszego miasta na prawie niemieckim, o burzliwych najazdach szwedzkich i tragicznych losach naszego kraju i regionu podczas zaborów. Odtwarzamy kulturę kliszczacką i krakowską, pokazujemy życie na dawnej wsi, w XIX wiecznym mieście i szlacheckim dworze. Przywołujemy pamięć o kowalach, rzeźbiarzach i innych rzemieślnikach z okolic Myślenic, pokazujemy ule figuralne, zabytkowe rzeźby, a także zabawki jakimi bawiono się przed 100 laty.

Dalej schodzimy do pierwszowojennych okopów i wspominamy myśleniczan walczących z zaborcami. Zatrzymujemy się w latach 20-tych XX wieku, by poświętować odzyskanie niepodległości i przeskakujemy do jej ponownej utraty 1 września 1939 roku. Lata hitlerowskiej okupacji to kolejny ważny element naszej opowieści, a jej symbolem jest straszliwy niemiecki ciągnik artyleryjski, który w czasach II wojny światowej przetaczał się na swych gąsienicach po naszym regionie. Nie zapominamy o naszych bohaterach, o partyzantach z AK „Murawa”, którzy dzielnie walczyli z hitlerowskim okupantem. Dbamy o pamięć ofiar wojny i wspominamy o dzielnej postawie myślenickich nauczycieli, którzy z narażeniem życia prowadzili tajne nauczanie. Wojna w końcu się jednak skończyła, a my idziemy dalej, przez okres PRL-u, opowiadamy o jego tragediach, świętach i szaleństwach, aż docieramy do 1989 roku i odzyskania przez Polskę pełnej niezależności, jaką cieszymy się do dziś.