STRAŻNIK CZASU wystawę rzeźby i fotografii Józefa Wrony

Strażnik czasu

W najbliższy piątek (10 grudnia) o godzinie 17.00 w naszym muzeum odbędzie się wernisaż ostatniej wystawy czasowej w tym roku.
    zaprezentujemy Państwu twórczość rzeźbiarską i fotograficzną pana Józefa Wrony.

Na wernisażu odbędzie się również promocja albumu „Strażnik czasu”.
    Zapraszamy.

WRONA JÓZEF (ur. 1943) – rzeźbiarz ludowy, twórca „Kalwarii Tokarskiej”

Urodzony w 1943 r. w Tokarni w licznej, chłopskiej rodzinie. Przez kilkadziesiąt lat pracował jako kościelny w rodzinnej parafii. Rzeźbieniem i snycerstwem zajmuje się od blisko pięćdziesięciu lat. Zainteresowanie artystyczne J. Wrony rozwinęło się dzięki zachęcie i opiece ówczesnego proboszcza parafii MB Śnieżnej w Tokarni – Jana Macha.

Józef Wrona jest samoukiem i posiada w swoim dorobku kilkaset prac, głównie o tematyce sakralnej. Zdobią one kościoły, kapliczki, muzea i wiele prywatnych kolekcji w Polsce i zagranicą. Myślenickie Muzeum posiada w swoich zbiorach kilkanaście prac artysty. Na tokarskiej ziemi, dokładnie na Urbaniej Górze, w 1982 roku artysta rozpoczął swe wielkie dzieło – KALWARIĘ TOKARSKĄ – zespół ponad dwudziestu kapliczek i Drogi Krzyżowej.