Przejdź do treści

Wykład dra hab. Leszka Zinkowa, prof. IKŚiO PAN

  Jego zainteresowania naukowo-badawcze obejmują zagadnienia historycznokulturowych studiów porównawczych, zwłaszcza recepcję dziedzictwa starożytnego Wschodu (głównie Egiptu: narracji historyczno-mitologicznych, symboliki). Zajmuję się także podróżopisarstwem z destynacją orientalną (edycje tekstów), dziejami muzeów i kolekcjonerstwa, ponadto – historią kultury współczesnej, historią mediów, społeczną historią nauki, problematyką transferów i innowacji kulturowych.

  Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego; tam również uzyskałe stopień doktora nauk humanistycznych (2005). W 2016 roku otrzymał na Uniwersytecie Śląskim stopień doktora habilitowanego. Pracuje jako profesor w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie, wykłada także na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz Ignatianum w Krakowie. Członek International Association of Egyptologists (Moguncja), Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii UmiejętnościKomisji Orientalistycznej PAN i Komisji Prasoznawczej PAN.

  Informacje ze strony: http://leszekzinkow.pl/

  Dzień dziecka to idealny moment, aby odkryć w sobie dziecięcą ciekawość i fascynację historią. Zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na kolejną przygodę ze starożytnym Egiptem. 1 czerwca odwiedzi nas prof. Leszek Zinkow, który opowie nam właśnie o tym, jak Europejczycy na przestrzeni wieków rozkochali się w starożytnym Egipcie, i co ma wspólnego historia Polski z dziejami antycznej cywilizacji znad Nilu. Nasz prelegent na co dzień jest pracownikiem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a badawczo zajmuje się przede wszystkim recepcją kulturową dziedzictwa starożytnego Wschodu. Startujemy o godzinie 17.00. Wykład będzie również transmitowany online na naszym muzealnym kanale:

   

  Skip to content