RZEŹBA /wystawa stała/

STANISŁAW TRYBAŁA (1950-2018)
– artysta rzeźbiarz pochodzący z Bogdanówki, na stałe mieszkał w Skomielnej Czarnej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 1975 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźbił w kamieniu, metalu ale ukochał drewno, z którego potrafił wydobyć niezwykłe piękno. Stworzył niepowtarzalny i rozpoznawalny własny styl oparty na połączeniu struktury drewna z wizją ludzkich odczuć.
https://www.youtube.com/watch?v=YPUpNxzfvHU

“Michał Anioł z Bogdanówki.
Nie skusiły go dwie stolice, wrócił  na stałe w rodzinne strony, wybudował dom – pracownię w Skomielnej Czarnej, gdzie nieustannie tworzy swoje rzeźby na miarę mistrza epoki renesansu(…)”

napisał o nim dr Emil Biela w  katalogu do wystawy “Kobieta muzą jest”,
którą nasze muzeum prezentowało w  2011 r.

Obecnie na ekspozycji stałej znajdują się dwie rzeźby Stanisława Trybały (II piętro).

RZEŹBA – ekspozycja na I piętrze.

      Muzeum nasze dysponuje pokaźnym zbiorem rzeźb z różnego okresu naszej historii. Najstarszym eksponatem w tej grupie jest statua Świętego Mikołaja pochodząca z kościoła w Pcimiu,  której powstanie datowane jest na ostanie ćwierćwiecze XIV wieku. Autor nieznany. Jest to figura przyścienna, wydrążona z drewna polichromowanego, zaliczona do wyodrębnionej grupy rzeźb średniowiecznych w obrębie “typu krakowskiego”.  Typ ten ma pewne odniesienia zarówno do wcześniejszej rzeźby francuskiej, jak i szwabskiej, a także posiada analogie w rzeźbie czeskiej i śląskiej. Rzeźba wyraźnie wiąże się z czternastowieczną plastyką śląską.

Rzeźbę tą można już zobaczyć na ekspozycji stałej wraz z innymi, cennymi eksponatami.

ekspozycja- rzeźba ludowa 

Wśród prezentowanych rzeźb znajdziemy zarówno autorów profesjonalnych jak też dużą grupę twórców ludowych naszego regionu.