Przejdź do treści

Wystawy stałe

WYSTAWY STAŁEZapraszamy Państwa na opowieść historii Polski przez pryzmat doświadczeń mieszkańców Myslenic.

  Muzeum Niepodległości w Myślenicach to nowa małopolska instytucja kulturalna, która opowiada historię polskiej niepodległości przez pryzmat doświadczeń mieszkańców małego miasta.

  Placówka została otworzona 11 listopada 2018 roku, lecz do tej pory działała w niepełnym kształcie. 10 września 2021 roku do użytku zwiedzających zostały oddane zupełnie nowe wystawy stałe. Stworzono je zgodnie z ideą nowoczesnego muzeum narracyjnego, które oprócz cennych zabytków ma także do zaoferowania ciekawą opowieść przekazaną za pośrednictwem rozmaitych multimediów, scenografii i powierzchni graficznych.

  POZIOM +1

  Wystawa „Historia Myślenic” to podróż po dziejach myślenickiego regionu od czasów najdawniejszych, aż do XIX wieku. Oprócz bogatej kolekcji archeologicznej czy etnograficznej, na gości placówki czekają gry i aplikacje na ekranach dotykowych, hologramy, wizualizacje 3D czy atrakcyjne rozwiązania scenograficzne, takie jak rekonstrukcja wieży zamkowej, szlacheckiego dworu, kliszczackiej chaty czy dawnej apteki miejskiej.

  POZIOM 0

  „Myśleniczan walka o Niepodległość”- to nazwa drugiej wystawy stałej, której duchowym opiekunem został Jan Dunin-Brzeziński. Przy pomocy dźwięków, filmów, zdjęć i eksponatów muzeum prezentuje tutaj opowieść o tragedii wojen światowych, ale też o wkładzie mieszkańców gminy Myślenice w proces odzyskania, a potem utrzymania polskiej niepodległości. Zwiedzający poznają historię myślenickich legionistów, a w zrekonstruowanym okopie doświadczą odrobiny codzienności żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Po krótkim seansie archiwalnego filmu z lat 30-tych w widzów uderzy groza II wojny światowej, niemieckich represji, Katynia, a przede wszystkim walki okupionej morzem krwi. Chętni będą mogli wziąć udział w zasadzce AK i zapoznać się z życiorysami lotników i żołnierzy z ziemi Myślenickiej, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

  POZIOM -1

  Pozorne wyzwolenie Myślenic przez Armię Czerwoną zapowie trzecią wystawę stałą pod tytułem „Myśleniczan walka o demokrację.” Opowiada ona o wyklętych żołnierzach ziemi myślenickiej, komunistycznej indoktrynacji, budowie demokracji ludowej oraz o przemianach politycznych i społecznych w okresie PRL-u. Dzięki zrekonstruowanemu salonikowi z tego okresu będzie można poczuć klimat życia codziennego mieszkańców miasta w latach 70-tych i 80-tych. Przez grozę stanu wojennego i zimnej wojny trasa prowadzi ku wielkiemu finałowi, czyli do roku 1989 i obrad Okrągłego Stołu.

  Skip to content